- Нормална база - (CBH) - най-разпространената база, партиите са компресирани и се съдържат в 11 или повече файлове с едно и също име. Тази база предоставя пълните възможности на Chessbase, като заема малко място поради компресията. Недостатък - базата не е един файл. От 11-те или повече файлове основен е файлът с разширение .cbh, който е основен, носи иконката на Chessbase и от него се стартира базата, за да се отвори. Но базата се състои от всички файлове и това прави операции като копиране, местене или изпращане малко по-сложни. Много често срещана грешка е да се прати или копира само основният файл, при което базата губи целостта си и не може да бъде отворена впоследствие. Затова обикновено базите се съхраняват и предоставят за по-удобно в Архиви.
- Архив - (CBV) - това е нормална база, PGN база или Дърво (виж по-надолу), която е архивирана с Chessbase. Състои се от един файл с разширение .cbv. Компресирана е максимално (около 30-40% по-малък обем от нормалната CBH база). Като всеки архив за да се извършват каквито и да е било действия с него трябва да се разахивира, което става като се отвори от Chessbase от менюто Database/open или още по-просто като се кликне .cbv файла. Важно! - като се отвори архивирана база, тя се разархивира ВИНАГИ на същото място, на което е архива! Chessbase не давa право на избор в случая… Затова НИКОГА не отваряйте архивирана база директно от CD! Ще даде грешка и ако не знаете от какво е ще има да се чудите… Същото важи и за архиви в .rar или .zip - ако съдържат не само архивирана, ами каквато и да е база, винаги я копирайте някъде на харда и тогава я отваряйте, а не направо, защото дава разни грешки.
Как се създава архив? От Chessbase избираме базата и с Ctrl-Z или Backup (archive) Database от менютата. Дава ни се избор под какво име и къде да запазим единствения файл на архива, както и дали да го защитим с парола.
Обобщение - Архив (.cbv) се създава с избор на базата и Ctrl-Z, отваря се с кликване, при което се разархивира на същото място. Използва се за съхранение, пращане, намаляване на обема и не може да се работи с партиите в базата без да се разархивират. Състои се от един единствен файл с разширение .cbv.
- PGN - (PGN) - от Portable Game Notation, представлява база с партии в текстови формат - без всякаква компресия. Партия в PGN представлява текста на партията с коментарите в скоби и данните за партията отгоре в друг вид скоби PGN има сериозните недостатъци, че поради липсата на компресия заема много пъти повече място от Нормалната CBH база, дава много по-малко възможности на ниво база (много удобното подреждане на партиите по признаци (ключове) е невъзможно) и на ниво партия (не можем да правим специални коментари, като например цветни стрелки и други хубави екстри). Липсата на компресия обаче дава възможност да се правят неща, които са невъзможни с другите бази - можем да отворим PGN база в Notepad като текстов файл и да видим текста на партията, даже и да нямаме никаква шахматна програма. Но най-вече PGN се използва в шахматните сайтове, където само така можем да качим партия за онлайн разглеждане или просто като текст. От това произтича и ползването на PGN - само за малки бази, а много често и за една единствена партия. Състои се от един единствен файл с разширение pgn.
- Дърво (Book) - (CTG) - Представлява сбор от партии, подредени по съвсем различен начин - по срещаните в тях позиции. Във всяка шахматна позиция Дървото показва колко партии са играни, в които се е получила, какви ходове са играни в нея и много полезни статистики за различните ходове. По тази причина се използва за изучаване на дебюта, поради много добре структурираното по каквито си искаме позиции множество от отделни партии. Затова обикновено в дърветата партиите не са цели, а прекъсват в един момент, което може да е доста дразнещо Важно - В Дървото нямаме достъп до всяка една партия, до имената на игралите я, а само до елата им и до нейния резултат, които се виждат от представяните статистики. Дървото се създава като празна база вид Дърво, след което в нея се добавят партии, които при копирането се пренареждат в Дърво (може да отнеме на компютъра доста време ако са повече). После могат да се добавят други партии в Дървото, но не могат да се махат от него - можем само да го увеличаваме.
Дървото се състои от 4 файла с едно и също име и различни разширения, от които централен е .ctg файлът, от който се и стартира Дървото. Също като нормалната CBH база, Дървото може да се архивира, при което 4-те файла се събират в един и обемът се намалява значително - с цел сърханяване, изпращане и т. н. Важно - Дърво от много партии заема ужасно много място! 800 000 партии до 50-ия ход, които биха заемали само към 200 MB като нормална CBH база, заемат 4 GB като Дърво.