Chessbase ръководство

въведение в най-важната шах програма

  • Home

Най-важното за Chessbase

Здравейте,

Отдавна планирах да напиша едно кратко ръководство как трябва да се работи с най-масовата професионална Шахматна програма Chessbase. Доколкото знам такова написано на Български още няма, което води до масова неефективна работа даже и на силни Български шахматисти, да не говорим за младите таланти и любителите, на които няма кой да им обясни в повечето случаи.

Да започнем от началото - какво е това Chessbase?

Chessbase е софтуер за въвеждане, съхраняване, подреждане, групиране, разглеждане, сортиране, търсене, анализиране, коментиране и вършене на всякакви операции над шахматни партии или отделни позиции и фрагменти от тях. Няма почти нищо на теория възможно, което да не можем да направим върху партия или група партии, използвайки възможностите на Chessbase. Програмата или нейна алтернатива е задължителна за всеки, който е решил да се занимава сериозно с шах и полезна за всеки, който има интерес към играта. Интересен факт е, че играта на шах е популярна и сред любителите на залозите, като повече информация може да намерите в bukmeikari.net.
Често срещано заблуждение, е че игровата програма Fritz може да замести Chessbase. Откъм функции Chessbase е много по-добра, затова е най-добре да използваме програмите по точното им предназначение и да ползваме Fritz само за игра срещу компютъра или в Най-големия шахматен сървер Playchess, а всякакви операции с партии и бази да извършваме в Chessbase.

Алтернативи:

Алтернативата на Chessbase се казва Chess Assistant и е от производителите на Rybka. Като функции превъзхожда Chessbase, но не е толкова удобна за работа – тук всичко е идеално подредено и много интуитивно.

Версии и съвместимост:

Използваните версии на Chessbase са 7, 8 и 9. Инсталациите на всички тези версии имат необичаен характер - Не пишат нищо в системните папки на Windows, цялата инсталация на всички продукти на компанията Chessbase - Chessbase, Fritz, Junior, Shredder по подразбиране е в папка C:/Program files/Chessbase, като дори и да имаме само Fritz, пак ще имаме такава папка. Някои бази и настройки пък се пазят в My documents/Chessbase. По тези и може би други причини Chessbase и Windows не се разбират добре и от време на време Chessbase забива, като често повлича след себе си целия компютър По тези причини:

Chessbase 7 работи добре на старите Windows-и, но създава проблеми под Windows 2000, a под Windows XP е направо ужас, почти не могат да се използват дървета Освен това функциите и са малко поостарели, няма Search в Players index…

Chessbase 8 работи добре навсякъде, но иска разни дискове като тръгнем да пускаме анализатори… Освен това много масово са разпространени пиратски нейни копия, които са пълен боклук и само създават проблеми. И не поддържа най-силният шахматен анализатор Rybka, който е значително по-добър от произвежданите от компанията Chessbase - Fritz, Junior i Shredder.

Chessbase 9 - Препоръчвам я! Малко е тежка за по-бавен компютър, но почти не създава проблеми с Windows, има много и чудесни функции, единствено поддържа Rybka, не ни досажда с искане на CDta… Базите имат Preview, което е доста удобно… единствено не препоръчвам от новите функции търсенето в голямата база в реално време, при което прави някакви временни дървета, защото много бави компютъра и е излишно, при условие, че имаме едно готово голямо Дърво. Наскоро излезе Chessbase 2007 light - орязана безплатна версия, която очаквано не става за нищо… Може да се купи регистрационен код за нея и да се направи на Chessbase 2007 Premium, от която още нямам впечатления. Chessbase 10 не се очаква в близко бъдеще. Преди това ще се появят до 1 месец Fritz 11 и Schreder 11.

Chessbase и Fritz - идеална съвместимост, защото са от едно семейство програми. Могат да си обменят партии, бази и какво ли още не.

Chessbase и Rybka - лоша съвместимост Rybka върви само под Chessbase 9, като и там понякога кара Chessbase да се рестартира необяснимо. Личи си, че са произведени от различни компании, като вината за лошата съвместимост е на Chessbase. Въпреки всичко това е необходима комбинация от най-разпространената програма за бази и най-силният анализатор (поне от популярните, иначе е възможно Zapchess да е по-силен).

Ето защо препоръчвам за работа Chessbase 9 и занапред конкретните инструкции се отнасят за нея, въпреки че основните от тях за верни за всички версии.

Начало - Отваряме Chessbase 9 за първи път. По принцип трябва да ни поиска сериен номер и ако това не стане е лош знак, че Chessbase 9 се е умешала с предишни инсталации на Chessbase и е хубаво да я деинсталираме, да преместим папката My documents/Chessbase, в която се пазят разни настройки и да инсталираме наново.

След като въведем серийния номер се отваря основният прозорец с базите. В началото там би трябвало да се намира само временната база Clipboard, в която отиват всички партии, които копираме. Сега е подходящ момент да се запознаем със структурата на Chessbase.

Структура: В Chessbase имаме бази, които се състоят от партии, които се състоят от ходове. Затова имаме и 3 основни прозореца, които се отварят последователно:

1) Списък с базите (Database window) - Вляво е пътя до базите, а вдясно самите бази. Тези, които някога сме отворили са в My databases (отляво) и няма нужда да ги отваряме пак.

2) Списък с партиите в база (List) - Партиите в базата и всевъзможните им класификации - разгледани са по-долу.

3) Ходовете в партията (вдясно) и дъска (вляво), за да я разиграем (Board window).

По-нататък когато се върши нещо ще се споменава в скобки (Database window), (List) или (Board window), за да знаете къде да го правите

Ориентация, менюта и бутони -
Програмата има много функции и ориентацията в началото ще ви се стори трудна. Менютата са различни в трите различни прозореца, както и бутоните за различните неща - това е логично, защото операциите върху ходовете в една партия, върху партиите в една база, и върху цяла база нямат нищо общо едно една с друга. Ще ви улесни следния принцип - работете с десен бутон на мишката и контекстно меню. Независимо дали кликнете така ход, партия или цяла база, ще ви се покаже меню от основните неща, които можете да направите с нея.

Основната структурна единица в Chessbase се нарича База (base). Базата представлява сбор от партии (games) (може и да е само от 1 партия). Под партия може да се има предвид част от партия, или дори само позиция без нито един ход към нея (примерно пример за решаване без решение). Като физическо съществуване базата е няколко файла на едно място с едно име и различни разширения или само един файл (в зависимост от вида си).

Съдържание

  • Най-важното за Chessbase
  • Видове бази
  • Операции с бази: (Database window)
  • Партии в базата. Индекси. Ключове. (List)
  • Операции с партиите в базата
  • Разглеждане, Въвеждане, Променяне, Анализиране, Коментиране на Партии
  • Как да въведем нова партия
  • Как да търсим партии в базата
  • Разклонения, варианти, ходове, знаци, оценки, коментари
  • Анализатори в Chessbase
  • Как да заредим Engine в Board window
  • Как да работим с Дърво
  • Как да тренираме с Chessbase

Шах в България

  • Шах блог
  • За всеки
  • Правила
  • За децата
  • Chessfish
  • Шах новини
  • За родители
  • За любители
  • Шах в България
  • Професионалисти
  • Шах форум на България
  • Много хубав шахматен блог

Игри

Национална онлайн Игра

Online chess

Онлайн Игри
Chessbase ръководство is proudly powered by WordPress. Theme designed by Roam2Rome.
© 2009 Free България.