Дървото е най-добрият начин бързо да се запознаем с един дебют. Там във всяка позиция са показани един под друг ходовете, които са играни в нея. Подредени са по това колко често са играни – първата колонка (N). Както и в нотацията движението е само със стрелките, като с надолу и нагоре се избира ход, с напред се играе, а с назад се връщаме назад. Дървото е добре да има над 500 000 партии на всички най-силни шахматисти, които да не прекъсват веднага след дебюта, за да можем да ги проследим и по-нататък. При подходяща ориентация в него, можем да научим много от всички тях.
В следващите колонки се показват –
% - процентна успеваемост с този ход за страната, която го играе. Нормално е да предпочитаме ходове, които са носили по-голям успех.
AV – от Average – средно ело на играчите, играли този ход, за да преценим колко са силни (а ако е само една партия, както остава ако се задълбочим повече, направо разбираме елата на двамата играли я). Нормално е да предпочитаме ходовете, играни от по-силни играчи.
Perf – от Performance – ниво на представяне, функция на процента и средното ело.
Търсейки ходовете, които са играни повече (N), от по-силни играчи (AV) и с по-голям успех (%), можем да разчитаме на успех, ако разбира се познаваме идеите на дебюта, които е хубаво да видим от коментирани партии в него. Винаги трябва при работата в Дърво да държим пуснат анализатора, за да може да се консултираме и с неговото мнение, което може да се окаже и по-правилно от това на силните играчи (въпреки, че засега все още в повечето случаи е обратното).