Отваряме базата и вътре са партиите, класифицирани по всички възможни признаци. От табовете отгоре избираме това, което ни трябва в случая:
- Тext - Въвеждащ в базата текст. Може да бъде разделен на глави, като на следваща глава се преминава както и на следваща партия - с F10. Обикновено има нещо като съдържание с линкове.
- Games - Основният таб, това е списък на партиите в базата. Всяка партия заема един ред, който съдържа следната информация за нея, подредена в колонки:
1) Пореден номер на добавяне в базата - не може да се променя и се използва да се възвърне първоначалната подредба, ако сме сортирали базата по някоя друга колона.
2) Играчът с бели и 3) Елото му
4) Играчът с черни и 5) Елото му
6) Резултат; Ако вместо такъв пише Line, то това е дебютен вариант, не завършващ с резултат, а например с оценка.
7) Брой ходове
Дебютен индекс
9) Турнир
10) Дата
11) VCS - Дали е коментирана - ако да се показват малки или големи буквите v, c, r и s в различни комбинации.
12) P - ако има P не почва от нормалната начална позиция (Фишерандом или част от партия).
13) Medals - хубавите партии могат да бъдат отличени с медали, например за Тактика, Стратегия и т. н.
14) Annotator - Коментатор (ако е коментирана)
Можем да променим данните на партия с F2. След малко ще обърнем внимание на разглеждането на партии и всякакви операции над тях, а сега ще продължим да изследваме табовете в списъка с партии.
- Players - индекс на играчите в базата. Тук можем да намерим всички партии в базата на някой играч по името му. Пишем в удобния search отдолу Фамилията и след като намерим когото трябва и го изберем вдясно се появяват играните от него турнири и партии. Има много възможности да се изследва играча, като най-пълна информация можем да получим, като му направим Досие с десен бутон и избиране на Dossier. Избираемата точка на Repertoire я слагаме на Fine и ни се предоставят пълни статистики, заедно с 2 временни дървета - как играе играчът (примерно наш противник в предстояща партия) с бели и с черни.
- Tournaments - индекс на турнирите в базата. Тук можем да намерим партиите от точно определен турнир, независимо дали е проведен преди 1 или преди 101 години.
- Annotator - индекс на коменттаторите в базата. Оттук можем да намирим партии, коментирани от когото искаме, включително и от Каспаров и други именити шахматисти.
- Sources - индекс на източниците, от които са дошли партиите в базата.
- Teams - индекс на отборите, които са играли в отборни турнири в базата - както клубни, така и национални.
Следващите 5 таба се наричат ключове (keys). Те отразяват допълнителни признаци, по които може да е подредена базата и не при всички бази съществуват. Задължително ги има в големите референтни бази като Mega Database 2008.
- Openings - дебютен ключ, с който може да търсим партии в даден вариант. Показва дебютните разклонения и намира партиите във всяко едно от тях.
- Themes - Ключ на общи теми, като например къси и дълги партии, груби грешки, патове, коментирани партии, блиц партии, партии отличени с медали и т. н.
- Tactics - ключ за тактически теми, като жертви, мат, атака, защита, партии с медали за тактика и…тренировъчни въпроси по тактика (важно!).
- Strategy - ключ за стратегически теми, като пешечни структури, матераилни неразвновесия, поведение на фигурите, медали за стратегия, коментитани партии за важни теми от стратегията и други…
- Endgames - ключ за ендшпил, тук можем да видим различни ендшпили.
Операции с партиите в базата:
- Разглеждане на партии от базата (Board window) - отваряме една партия (List) и я гледаме. С ecs се излиза и пак сме в списъка с партии (List). Ако не искаме да излизаме всеки път, а да гледаме партиите подред, с F10 се минава на следващата партия, а с Ctrl-F10 можем да се върнем на предишната (особено удобно ако сме пуснали анализатор и не искаме да го спираме и пускаме на всяка партия).
- Добавяне на партии в базата
1) добавяне на цяла база - хващаме я с мишката и я завличаме там, където трябва да се добави. (Database window)
2) добавяне на отделни партии - избираме ги в някоя база (List) (с използването на стандартните методи от Windows - Shift, Ctrl, Ctrl-A и т. н.), копираме ги с Ctrl-C, влизаме където искаме да се копират (List) и с Ctrl-V се paste-ват.
И при двете такива операции ни пита за потвърждение за всеки случай.
При копиране в големи бази, примерно обновяване на Mega 2008 с TWIC база, трябва да се изчака малко, защото процесът отнема време.
Ако копираме партии в База-Дърво, те се пренареждат по позиции, както са и останалите в Дървото, което отнема много време, ако партиите са повече. При питането за потвърждение можем да зададем дължината на партиите, като най-добре е максималната от 100 полухода (това са 50 хода). Човката на include variations значи да включим вариантите и оценките от коментираните партии в Дървото - също го препоръчвам.
- Триене на партии от базата – (List)
тази проста операция се оказва сложна, поради компресирания и идеално подреден формат на (CBH) базата. Изтриването даже на една единствена партия трябва да доведе да пренареждане на всички индекси, а те както видяхме са много… затова триенето е разделено на 2 етапа - първо партиите се маркират като изтрити с едно червено кръсте или с del, при което ги показва по ясен задраскан начин като изтрити. (List) Те обаче продължават да съществуват, попадат в търсения и всичко оттанало. Ако искаме да ги махнем завинаги, с десен бутон на базата и от Tools/Remove deleted games, (Database window) при което трябва да изчакаме да се пренаредят файловете.
Понеже в Дървото нямаме достъп до отделните партии, партии от Дърво не могат да се трият.